Unesco

Vilniaus knygų mugės išvakarėse, vasario 21 d. 18 val., Vilniaus literatų namuose bus atidaryta ukrainiečio fotografo Jurko Kostyšyno paroda „MES MATOME VISKĄ“.

Jurko Kostyšynas, menininkas ir karys, savanoriškai prie Ukrainos karo pajėgų prisijungė 2015 metais. Šiuo metu jis yra fronte, kur rizikuodamas savo gyvybe ir sveikata gina tai, kas gyvenime svarbiausia – savo šeimą, šalį ir laisvę. Net ir karo lauke jis stengiasi fotoaparatu užfiksuoti gamtą, kasdienį žmogaus gyvenimą, rutiną, kurią karas visiškai pakeitė. Parodą atidarys jos kuratorė – Ukrainos poetė, rašytoja vaikams ir iliustruotoja Kateryna Michalicyna. Dalyvaus viešnia iš Lvivo UNESCO literatūros miesto Mariana Zagoruiko. Eilėraščius ukrainiečių ir lietuvių kalbomis skaitys Kateryna Michalicyna ir Marius Burokas. Renginys vyks anglų kalba. Paroda Vilniaus literatų namuose bus eksponuojama iki kovo 8 dienos.

Fotografas Jurko Kostyšynas

„Gimiau tolimais 1977-aisiais, savo mėgstamu metų laiku. Mokiausi Ternopolio pedagoginio universiteto pačiame romantiškiausiame – geografijos fakultete. Dirbau ne pagal specialybę ir, deja, gaudavau algą. Įsimylėjau, vedžiau, kartu su žmona užauginome gražiausią pasaulyje dukrą, kuri susiejo gyvenimą su menu, pasiėmėme iš prieglaudos smagiausią pasaulyje šunį, įsitaisėme katiną iš džedajų ordino. Dalyvavau Antiteroristinėje operacijoje (=Donbaso kare), tarnavau pagal kontraktą, šiuo metu ginu gimtąją šalį nuo maskvėnų atėjūnų. Labai mėgstu keliauti, dar labiau – skaityti, mėgstu vienatvėje kurti fotografiją. Svajoju po Pergalės pamatyti visus tolimus ir artimus draugus, pakeliauti po pasaulį ir apkabinti šviesuolius.“ – taip prisistato parodos autorius Jurko Kostyšynas, – „Susižavėjimą fotografija veikiausiai paveldėjau iš senelio, po Antrojo pasaulinio karo dirbusio Ternopolyje kino mechaniku. Vaikystės prisiminimai: senovinis fotoaparatas, infraraudonoji šviesa „laboratorijoje”, kurią mudviem su seneliu atstojo vonios kambarys, įvairūs chemikalai, fiksažas, pasirenkame formatą, plauname negatyvą čiaupo vandens srove, džioviname nuotraukas ir – ilga kelionė baigiasi fotopopieriuje įamžinta mažyte istorija. Viename Jacko Londono apsakyme pasakotojas prilygina tapybą iš laiko išplėštam gyvenimo kadrui – nėra nieko nei iki jo, nei po jo, yra tik akimirka, pasakojanti ko nors arba kieno nors istoriją. Taip ir mano fotografija. Svarbiausia – pamatyti ją, istoriją, tarsi daigelį, besiskverbiantį pro asfalto plyšį… Nespalvota fotografija išgrynina to, kas vyksta, prasmę – įvykių, pervartų, situacijų, ji apnuogina sielą, išverčia laukan vidujybę, grąžina viską į savo vietas. Kartais ją lydi skausmas, kartais – džiaugsmas, kartais ji ištampo žmogui nervus, o šie bemat papilksta saulėje, tampa kone šešėliais. Tai – lyg medžių metrievės, tarsi karo belaisvio rankų venos, tarytum „žąsų kojelės” senutėlės motinos akių kampučiuose. Visos mano nuotraukos darytos telefonu. Tai – mano būdas dalintis jausmais ir kurti dideliame pasaulyje mažus mikrokosmus.“

„Antroji plataus masto rusijos karo su Ukraina žiema. Zaporižės kryptis. Priešakinė linija. Laikas, pasak Jurko, sustingo į drebučius. Klampi pliurzė iš tamsos, šalčio, netekčių ir nepaliaujamos kovos. Judėjimas kaktomuša su pražūtimi. Sunkus, atkaklus. Faktūros ir linijos čia – universalūs tokios pažįstamos ir kartu negrįžtamai karo pakeistos kasdienybės liudijimai. Asmeniški liudijimai, kurie nekerta atsivėdėję, bet veda gilyn, už kadro plokštumos, už žinių ir statistikos matmens. Kiekviena šviesos dalelė yra svarbi. Kiekviena pastebėto ir užfiksuoto, taigi nušviesto judraus gyvenimo grožio, jo trapumo dalelė. Sugauta ne telefono objektyvo, bet veikiau kovojančio žmogaus akies ir širdies. Kario. Nes ji byloja apie žmogiškumą. Apie tai, kaip išsaugoti savyje tai, kas svarbiausia ir apginti rusijos užpultą pasaulio lopinėlį, kuris žūtbūt privalo atsilaikyti.“ – apie parodą pasakoja jos kuratorė Kateryna Michalicyna.

Jurko Kostyšyno parodos „MES MATOME VISKĄ“ atidarymas
Vasario 21 d. 18 val. Vilniaus literatų namuose (Šv. Jono g. 11)
Paroda bus eksponuojama iki kovo 8 d.
Parodos atidarymo metu bus galima įsigyti atvirukų su autoriaus nuotraukomis, visos lėšos bus skirtos Lietuvos rašytojų sąjungos literatūros fondui, kuris vykdo paramos Ukrainai akciją.

Lietuvos rašytojų sąjungos literatūros fondas
LT567300010002448298 Parama Ukrainai
PayPal: buhalterija@rasytojai.lt