Visą praėjusią savaitę, spalio 9–13 dienomis, Kanados mieste Kvebeke vyko UNESCO literatūros miestų koordinatorių metinis susitikimas. Jame dalyvavo 45 atstovai iš 34 literatūros miestų. Per penkias šio metinio susitikimo dienas buvo pasidalyta skirtinga miestų patirtimi, pavykusiais projektais, kvietimais dalyvauti bendrose veiklose ir, žinoma, iššūkiais bei problemomis.
Pasiruošimas šiam susitikimui prasidėjo jau vasarą, kai Kvebeko miesto komanda pakvietė pasiūlyti šiuolaikinės (-io) rašytojos (-o) tekstą apie tai, kaip ji ar jis įsivaizduoja savo miesto vardo kilmę, bei tekstą lydintį vizualiojo meno darbą. Tekstą apie Vilnių „…regia Vilna“ sukūrė Jurgita Jasponytė, jį lydi Birutės Zokaitytės darbas „Užupio žemėlapis“. Spalį Kvebeko UNESCO literatūros miesto aikštėse eksponuojama paroda „Miestų toponimija“. Joje – ir mūsų kūrėjų darbas. Visi tekstai čia randami gimtąja, anglų ir prancūzų kalbomis.
Daug dėmesio buvo skirta viso tinklo komunikacijai, organizuojamiems projektams, rezidencijų programoms, literatūros bendruomenės įtraukimui. Visi susitikimai vyko skirtingose Kvebeko literatūrinėse vietose – bibliotekose, muziejuose, knygynuose.
Pirmiausia lankėmės Kvebeko literatūros namuose – tai naujai suprojektuotas pastatas, prijungtas prie neogotikinės bažnyčios, kurioje veikia šviesi ir erdvi biblioteka. Literatūros namuose vyksta įvairiausi kultūros renginiai, dirbtuvės, bibliotekoje įrengti atskiri susitikimų bei darbo kambariai. Bibliotekoje pasitiko knygų ekspozicija, surinkta iš įvairių Kvebeko bibliotekų. Joje – po knygą iš visų literatūros miestų. Vilniui atstovavo Alvydo Šlepiko knyga À lʼombre des loups („Mano vardas Marytė“).
Monique-Corriveau vardo biblioteka, taip pat įkurta buvusioje bažnyčioje, skirta vaikų ir jaunimo literatūrai. Ji pavadinta vardu rašytojos, kuri augino 10 vaikų ir kiekvienam iš jų parašė po knygą. Čia veikia vienintelė mieste žaislų biblioteka (Joujouthèque), skirta patiems mažiausiems bibliotekos lankytojams. Centrinė Kvebeko miesto biblioteka (Gabrielle-Roy vardo biblioteka), vienijanti 26 filialus, šiuo metu yra renovuojama, tačiau visiems buvo suteikta galimybė apsilankyti ir joje, deramai pasidabinus šalmais ir liemenėmis.
Darbinės sesijos su kitais Kanados kūrybiniais miestais (Monrealis – dizainas; Londonas – muzika; Torontas – menai ir medijos) bei susitikimai su Kanados nacionalinės UNESCO komisijos atstovais vyko Sainte-Foy vertimo centre, įkurtame istoriniame 17 amžiaus name. Čia įsiamžinome tradicinėje metinio susitikimo nuotraukoje – su knygomis vaikams kiekvienos susirinkusios šalies kalba, kurias vėliau padovanojome Kvebeko vaikų bibliotekoms. Augustiniečių vienuolyne, kuriame įrengtas ne tik muziejus, bet ir viešbutis, vyko susitikimai su įvairiomis Kvebeke veikiančiomis literatūros organizacijomis, Kvebeko knygų mugės organizatoriais, leidyklų atstovais.
Ketvirtadienio vakare lankėmės literatūros festivalio Québec en toutes lettres atidaryme. Jis vyko vienoje pagrindinių miesto aikščių. Čia poezija skambėjo 23 kalbomis, poetinės eilutės buvo pristatytos kartu su šiuolaikiniu šokiu.
Paskutinę dieną dalijomės savo miestų patirtimi ir įgyvendinamomis veiklomis, taip pat – planuojamais bendrais projektais. Šis susitikimas vyko pirmųjų tautų mieste Wendake. Čia turėjome progą susipažinti su pirmųjų tautų kultūra, literatūra, jų organizuojamu festivaliu. Lankėmės mieste veikiančiame turtingame knygyne.
2024 metais literatūros miestų koordinatorių susitikimas vyks Edinburge, kuris yra tarp pirmųjų Kūrybiškų miestų. Jame minėsime Kūrybiškų miestų tinklo įkūrimo dvidešimtmetį.
Su visų 29 miestų istorijomis galima susipažinti projektui „Miestų toponimija“ skirtoje interneto svetainėje.