Unesco

Vilniaus literatų namai kviečia skaityti ir diskutuoti apie knygas mėgstančius žmones jungtis į Literatų namų knygų klubo bendruomenę. Per pirmąjį šių metų pusmetį jau įvyko šeši knygų klubo susitikimai. Literatų namų knygų klubas išsiskiria tuo, kad čia galite sutikti ir aptariamos knygos rašytoją bei užduoti jam ar jai rūpimus klausimus apie perskaitytą knygą. Literatų namų knygų klubo susitikimuose jau dalyvavo tokie rašytojai kaip Eglė Frank, Jurga Tumasonytė, Laurynas Katkus, Laura Sintija Černiauskaitė, Rasa Aškinytė, Virginija Cibarauskė. Knygų klubo susitikimus veda rašytoja Giedrė Kazlauskaitė. Susitikimai vyksta neformalioje aplinkoje, jaukioje Vilniaus literatų namų svetainėje, gurkšnojant arbatą ir kavą.

Rašytoja Giedrė Kazlauskaitė

„Knygų klubo susitikimuose pradėjau dalyvauti ne taip jau seniai. Literatūra yra mano specialybė, bet norėjosi kažkokio labiau socialinio rakurso, būti arčiau žmonių – kas pirštu parodytų, jog knygos yra skaitomos ir permanomos, kaip Mažvydas ragino. Man labai patinka senjorų kompanija – jie jau turi daug gyvenimo patirties, išminties, netrokšta atrodyti ar pasirodyti. Aiškiai pasako, kas knygoje jiems nepatiko, taip pat taria daug šiltų žodžių autoriui (-ei). Kartais atkreipia dėmesį į dalykus, kurių pati nepastebėjau skaitydama. Grožinės literatūros skaitymas – jaudinanti vidinė kelionė, patiriama individualiai, vienumoje. Skaitantieji įprastai nesijaučia kokios nors bendruomenės dalimi, nesutinka vieni kitų, neužmezga ryšių, nors tai yra labai panašių interesų žmonės, turintys nemažai ko bendro. Todėl pasidalinti savo įspūdžiais ir atradimais nedidelėje kamerinėje grupėje labai smagu. Būna, kad sužinai šį tą ne tik apie knygą ir autorių, bet ir apie save, savo psichologinę sąrangą, estetines nuostatas; žinoma, ir plačiau pamatai pasaulį. Dėl to ir skaitome. Kažkada „7 meno dienose“ Jonas Ūbis taip rašė: gyvename tokiais laikais, kad reikia rinktis – arba žiūrėti serialus, arba skaityti knygas. Renkuosi knygas, tai autentiškiau.“ – sako Literatų namų knygų klubo vedėja Giedrė Kazlauskaitė.

Spalio 16 d. 18 val. Literatų namų knygų klube susitiksime su rašytoja Danute Kalinauskaite ir pasikalbėsime apie jos naujausią knygą „Baltieji prieš juoduosius“ (Leidykla „Tyto alba“, 2023). Danutė Kalinauskaitė – pripažinimo sulaukusi prozininkė, laimėjusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą (Antano Jonyno, Antano Vaičiulaičio, Lietuvos rašytojų sąjungos premijos), o 2017 m. jai suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už „mažųjų meninės kalbos formų turiningumą”. Iki šiol išleidusi tris novelių knygas, šiemet ji debiutavo ilgai lauktu romanu „Baltieji prieš juoduosius”.

Rašytoja Danutė Kalinauskaitė

„Iš susitikimo Literatų namų knygų klube pirmiausia tikiuosi pačių skaitytojų –  Vilniuje kultūriniai renginiai vyksta kiekviename kvadratiniame metre ir skaitytojus, klausytojus  dažnai „nusiurbia“ kur nors kitur,  kameriniam  klubo renginiui gali  ir nebelikti. Esu neblogai įvaldžiusi didelių salių žanrą, kartais atspėju renginio pabaigos klausimus, jie paprastai  būna  politkorektiški, nesunkiai nuspėjami, kokius tik ir dera užduoti didelės auditorijos akivaizdoje. Klube gali kas nors be problemų paklausti tiesiai „į kaktą“, pasikėsinti į tavo literatūrinį intymą, nes tai jauki, naminė aplinka, kur tu nieko nebijai, ir tavęs niekas nebijo paklausti to, ko gal neišdrįstų  kitur. Čia labiausiai patirsi, kaip žmonės tavo knygą priima, perpranta, vertina. Kur kitur sužinosi tokius dalykus? Esu pati vedusi klubo renginį A. Mickevičiaus bibliotekoje, kur mes prie „apskrito“ stalo  atvirai kalbėjomės apie Noros Ikstenos „Motinos pieną“, ir buvo be galo įdomu.  Didelių salių formalioje aplinkoje to nepatirsi. “ – pasakoja rašytoja Danutė Kalinauskaitė.

Literatų namų knygų klubo susitikimas:

Spalio 16 d. 18 val. Vilniaus literatų namuose, Šv. Jono g. 11

Klubo susitikimą veda rašytoja Giedrė Kazlauskaitė, dalyvaus rašytoja Danutė Kalinauskaitė.

REGISTRACIJA: https://forms.gle/BHrr8R5jXeCrWgWb7