Unesco

2021 m. Vilniui tapus UNESCO literatūros miestu, literatūrai ir literatams skiriama vis daugiau dėmesio. 2022 m. lapkritį atidaryti Vilniaus literatų namai, atviri visiems skaitantiems ir kuriantiems, didėja savivaldybės finansavimas ne tik literatūros, bet ir kultūros projektams, o šią savaitę Vilniuje pirmą kartą vyksta tarptautinis literatūros kongresas.

 

Kongreso tikslas – pristatyti Vilniaus literatūros lauką: ne tik rašytojus, bet ir įvairių iniciatyvų organizatorius, leidėjus, literatūrinę spaudą, užmegzti glaudžius ryšius, paskatinti lietuvių literatūros sklaidą kitose šalyse, supažindinti, kaip veikia ir kuo gyvena miesto bibliotekos, Vilniaus universitetas.

Į kongresą atvyko 25 literatūros profesionalai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Švedijos, Rumunijos, Vengrijos, Ukrainos, Čekijos, Bulgarijos, Lenkijos ir Slovėnijos. Tarp jų – festivalių organizatoriai, leidėjai, vertėjai, bibliotekininkai. Gausiausia delegacija – iš Prancūzijos: dėl artėjančio Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje atvyko svečiai iš Paryžiaus, Liono, Avinjono, Marselio, Bordo.

„Džiaugiuosi, kad Vilnius, dar neseniai tapęs UNESCO literatūros miestu, ne tik pakvietė tinkle dalyvaujančių literatūros miestų ir kitų kūrybiškai aktyvių miestų atstovus susipažinti su miesto iniciatyvomis ir veiklomis, bet ir imasi lyderystės megzti tvarius santykius, stiprinti tarptautinės literatūros bendruomenės ryšius. Tikiuosi, kad šis renginys leis susipažinti su unikalia miesto patirtimi ir skatins naujas literatūrines iniciatyvas bei projektus, stiprins literatūros kuriamą reikšmę miestams“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Simona Bieliūnė, patvirtindama literatūros svarbą miesto kultūriniam gyvenimui.

Svečiai lankosi literatūriniuose renginiuose – skaitymuose ir diskusijose. Antradienį rytą jiems buvo pristatyta Lietuvos kultūros instituto vertimų ir vizitų programa, vėliau svečiai lankėsi Lietuvos rašytojų sąjungoje, susitiko su leidėjais, dalyvavo Vilniaus universiteto filologijos fakulteto surengtame literatūriniame protų mūšyje ir ekskursijoje. Vokietijos knygų ir žurnalų leidyklos Analog Sea redaktorius Jonathanas Simonsas sako, jog jam ši patirtis – išskirtinė galimybė ne tik susipažinti su lietuvių kūryba, bet ir atrasti miestą. Jis jau turi idėjų, kaip lietuvių literatūrą pristatyti Vokietijoje. Viešnias iš Prancūzijos miestų – Liono, Bordo ir Marselio – labiausiai domino rezidencijų programa bei galimybė su Vilniumi keistis rezidentais ir rezidentėmis. Vakaro renginiai sulaukė išskirtinio ne tik svečių, bet ir vilniečių dėmesio.

Trečiadienį ir ketvirtadienį svečiai lankysis Vilniaus miesto centrinėje bibliotekoje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, susitiks su literatūrinės spaudos redaktoriais, tarptautinių Vilniaus literatūros festivalių organizatoriais. Penktadienį šią darbingą savaitę baigs literatūrinė ekskursija po miestą su poetu ir vertėju Rimu Užgiriu.

Toks renginys, skirtas literatūros profesionalams, organizuojamas pirmą kartą, tačiau tikimės, kad jame užsimegs ilgalaikiai ryšiai. Tarptautinį literatūros kongresą organizuoja VšĮ „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ kartu su Lietuvos kultūros institutu ir Lietuvos rašytojų sąjunga.

Mindaugo Mikulėno nuotraukos